Czym się kierować kupując samochód?

  1. Strona główna
  2. Blog

Czym się kierować, kupując samochód?

 

Lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, kupując używany samochód, jest długa. Dzieje się tak dlatego, że kupno auta wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem, a co za tym idzie – warto sprawdzić wszystkie detale, aby zakup okazał się trafiony i spełniał nasze oczekiwania. Poniżej krótko opisane zostały najważniejsze elementy ważne przy kupowaniu samochodu.

 

Dokumenty

 

Każdy właściciel sprzedający pojazd powinien okazać się trzema dokumentami. Są to: dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, karta pojazdu, polisa OC (w przypadku, kiedy pierwsza rejestracja odbyła się po 1999 roku). Bez tych dokumentów potencjalny kupujący nie może udać się na jazdę próbną, sprawdzenie auta jest więc niemożliwe.

 

Stan zewnętrzny pojazdu

 

Przy badaniu stanu zewnętrznego pojazdu powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na: karoserię (jej uszkodzenia, ewentualny brak symetrii), rdzę, szyby, drzwi oraz opony. Wszystkie te elementy muszą działać bez zarzutu, aby poruszanie się pojazdem nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia i życia. Niezwykle ważną częścią jest silnik. Kupujący powinien zbadać poziom oleju oraz poziom i kolor płynu chłodniczego.

 

Stan wewnętrzny pojazdu

 

Badając stan wewnętrzny auta, warto zwrócić uwagę na stan: szyb, zamków, klaksonu, dmuchawy, włączników świateł, pasów bezpieczeństwa, klaksonu, dźwigni sterowania fotelami, dźwigni sterowania lusterkami, a także klimatyzacji i radia. Większość tych elementów wpływa na bezpieczeństwo jazdy, w związku z czym ich sprawne działanie jest obowiązkowe.

 

Zachowanie pojazdu podczas uruchamiania

 

Niemniej istotne jest zachowanie się pojazdu podczas jego uruchamiania. Należy więc uruchomić silnik i posłuchać czy nie wydaje niepokojących dźwięków, kolejno – przetestować hamulec ręczny oraz stabilność obrotów przy uruchamianiu samochodu.

 

Zachowanie pojazdu podczas jazdy

 

Kolejnym ważnym aspektem, który kupujący samochód powinien sprawdzić, jest zachowanie pojazdu podczas jazdy. Skontrolować należy pracę zawieszenia, sprawność hamulców oraz ABS, funkcjonowanie pedałów oraz skrzynię biegów.

 

Cena

 

Istotna jest również cena. Kupujący wie zazwyczaj, na jaką kwotę sprzedający wycenił pojazd. Warto jednak pamiętać o możliwości negocjacji, szczególnie w przypadku, kiedy któryś z wyżej wymienionych elementów okazał się uszkodzony bądź niesprawny.
Dopiero wzięcie pod uwagę wszystkich wyżej opisanych czynników pozwoli nam na zakup sprawnego pojazdu, z którego będziemy mogli korzystać od razu. Jeśli jednak nie jesteśmy specjalistami i nie chcemy testować auta samodzielnie, możemy udać się do niezależnego warsztatu samochodowego lub do Autoryzowanej Stacji Obsługi.

 

 

Ostatnie wpisy

Motoryzacja Wypożyczanie przyczep 28-03-2019
Motoryzacja Wypożyczanie lawet 28-03-2019

© 2018 eWypozyczalnie.pl